Nowelizacja przepisów dotycząca rozwodów w głównej mierze dotyczy małżeństw posiadających wspólne małoletnie dzieci, bowiem proces rozwodowy ma poprzedzać obowiązkowe przesłuchanie rodziców posiadających wspólne dzieci. Jest możliwość prowadzenia także mediacji. Sąd za zgodą stron może przedłużyć je do pół roku. Wszystko to po to by strony pojednały się albo choć zawarły ugodę co do wykonywania władzy rodzicielskiej. Jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, chcąc się rozwieść, będą musieli obowiązkowo najpierw wystąpić do sądu z wnioskiem o przeprowadzenia tzw. postępowania informacyjnego.

Rocznie wyroków rozwodowych zapada w Polsce aż 70 tys. W 30 tys. takich spraw są małoletnie dzieci i na tych rozwodach skupił się projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.

Rozwód za porozumieniem stron

Brak wspólnego dialogu pomiędzy małżonkami w kwestii rozwodu, wynika z prowadzenia rozmów w sposób emocjonalny, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie rozmów dotyczących kwestii warunków rozwodu pomiędzy pełnomocnikami, wówczas zawarcie porozumienia jest realnie możliwe.

Najszybsza forma „wzięcia” rozwodu, jest to rozwód za porozumieniem stron, sąd bada tylko, czy wystąpiły przesłanki pozytywne rozwodu oraz, czy nie wystąpiły przesłanki negatywne rozwiązania małżeństwa stron przez rozwód. Między stronami zaś nie ma sporu.

Do pozwu najlepiej dołączyć porozumienie małżeńskie/stron oraz porozumienie rodzicielskie ze wskazaniem, że między stronami nie ma konfliktu oraz sporu.

Rola pełnomocników przyjmuje inny charakter w tego typu sprawach, zaś wynik ich pracy może okazać się bardzo korzystny pod wieloma względami. Porozumienie stron oznacza najczęściej porozumienie wypracowane w negocjacjach pomiędzy pełnomocnikami.