Kancelaria wyspecjalizowana w sprawach rozwodowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, realizujemy pomoc prawną kompleksowo.

Empatia, Zrozumienie i Wsparcie - to, co nas wyróżnia.

Podjęcie decyzji o rozwodzie, jest trudne, zmianie ulega nie tylko stan cywilny samych zainteresowanych ale także sytuacja emocjonalna wszystkich członków rodziny. Rozwodzą się nie tylko małżonkowie, lecz całe rodziny.
W tym czasie potrzebujesz kogoś, kto CI wyjaśni i doradzi na każdym etapie rozwodu

"Nie pozwól zastraszyć się własnej przeszłości." - Jonathan Carroll

"Przeszłość jest za nami, wyciągnij z niej wnioski." - Henry Ford

Rozwód

Sąd wyda orzeczenie o rozwodzie gdy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że małżonkowie od dłuższego czasu nie są związani ze sobą więzią emocjonalną oraz finansową. Nie mają już wspólnego gospodarstwa domowego. Innymi słowy nie tworzą już rodziny.

Rozwody dzielą się na te z orzekaniem o winie bądź bez orzekania o winie.

„Szybki” rozwód to taki, gdy małżonkowie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie. Powodem takiego rozwodu najczęściej jest różnica charakterów oraz brak wspólnych zainteresowań. Nowelizacja przepisów dotycząca rozwodów w głównej mierze dotyczy małżeństw posiadających wspólne małoletnie dzieci, bowiem proces rozwodowy ma poprzedzać obowiązkowe przesłuchanie rodziców posiadających wspólne dzieci. Jest możliwość prowadzenia także mediacji. Sąd za zgodą stron może przedłużyć je do pół roku. Wszystko to po to by strony pojednały się albo choć zawarły ugodę co do wykonywania władzy rodzicielskiej. Jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, chcąc się rozwieść, będą musieli obowiązkowo najpierw wystąpić do sądu z wnioskiem o przeprowadzenia tzw. postępowania informacyjnego.

Rocznie wyroków rozwodowych zapada w Polsce aż 70 tys. W 30 tys. takich spraw są małoletnie dzieci i na tych rozwodach skupił się projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.

Podział majątku wspólnego

Jeśli małżonkowie nie zdecydują się na rozdzielność majątkową, to w chwili zawarcia małżeństwa powstaje między nimi więź finansowa – ustawowa wspólność majątkowa małżeńska.

Do majątku wspólnego należą zgromadzone i nabyte w trakcie trwania małżeństwa środki finansowe, nieruchomości i przedmioty – a w szczególności:

  • wynagrodzenie za pracę oraz dochody z innej działalności zarobkowej każdego ze współmałżonków,
  • dochody z majątku wspólnego oraz majątku osobistego każdego z małżonków,
  • środki zgromadzone (w czasie trwania małżeństwa) na rachunkach otwartych bądź w ramach pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,
  • nieruchomości np. dom i ruchomości np. auto nabyte z majątku wspólnego,

Majątki osobiste współmałżonków

Każdy ze współmałżonków dysponuje także majątkiem osobistym, który nie ulega podziałowi. Zaznaczyć należy, iż rozliczeniu podlegają jednak nakłady na majątek osobisty poczynione z majątku wspólnego i uzyskane z niego na rzecz majątku wspólnego dochody. Do majątku osobistego zalicza się m.in.:

  • środki finansowe zgromadzone przez małżonka przed zawarciem małżeństwa,
  • przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa,
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, darowiznę czy zapis,
  • przedmioty majątkowe służące do zaspokajania osobistych potrzeb jednego ze współmałżonków,
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania czy zadośćuczynienia,
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego

Rozwód za porozumieniem stron

Brak wspólnego dialogu pomiędzy małżonkami w kwestii rozwodu, wynika z prowadzenia rozmów w sposób emocjonalny, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie rozmów dotyczących kwestii warunków rozwodu pomiędzy pełnomocnikami, wówczas zawarcie porozumienia jest realnie możliwe.

Najszybsza forma „wzięcia” rozwodu, jest to rozwód za porozumieniem stron, sąd bada tylko, czy wystąpiły przesłanki pozytywne rozwodu oraz, czy nie wystąpiły przesłanki negatywne rozwiązania małżeństwa stron przez rozwód. Między stronami zaś nie ma sporu.

Do pozwu najlepiej dołączyć porozumienie małżeńskie/stron oraz porozumienie rodzicielskie ze wskazaniem, że między stronami nie ma konfliktu oraz sporu.

Rola pełnomocników przyjmuje inny charakter w tego typu sprawach, zaś wynik ich pracy może okazać się bardzo korzystny pod wieloma względami.

Separacja

Separacja (zwana też rozdzieleniem małżonków od stołu i łoża) to regulowane orzeczeniem sądu uchylenie obowiązków małżeńskich bez rozwiązywania związku małżeńskiego. Może być wydane na wniosek jednego lub obojga małżonków, jeśli wykazany zostanie zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Wniosek o nią może złożyć nawet małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia.

Orzeczenia separacji nie można uzyskać tylko w dwóch przypadkach:

  • jeśli byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
  • gdyby w jego skutek mogło ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Artykuły

Szybki rozwód?

Nowelizacja przepisów dotycząca rozwodów w głównej mierze dotyczy małżeństw posiadających wspólne małoletnie dzieci, bowiem proces rozwodowy ma poprzedzać obowiązkowe przesłuchanie rodziców posiadających wspólne dzieci. Jest możliwość prowadzenia także mediacji.

Rozwód krok po kroku

Podjęcie decyzji o rozwodzie, jest jedną z trudniejszych decyzji, zmianie ulega nie tylko stan cywilny samych zainteresowanych ale także sytuacja emocjonalna wszystkich członków rodziny.