Ze względu na liczne pytania ze strony obywateli Ukrainy dotyczące upadłości wyjaśniam istotne kwestie.

Ustawa Prawo upadłościowe nie uniemożliwia cudzoziemcom prawa do ubiegania się o oddłużenie w ramach postępowania upadłościowego. Ustawa bowiem uzależnia możliwość ogłoszenia upadłości od niewypłacalność oraz miejsce stałego pobytu dłużnika. Upadłość bowiem, jak zapisano w Prawie upadłościowym, ogłasza się właśnie stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny.

W konsekwencji oczywiście dłużnik pochodzenia ukraińskiego, może złożyć w polskim sądzie upadłościowym wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli sąd ten jest właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności tego dłużnika. I tak: głównym ośrodkiem podstawowej działalności osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub zawodową jest miejsce wykonywania tejże działalności. Dla innych osób fizycznych, takim ośrodkiem jest miejsce ich zwykłego pobytu.

W zależności czy dłużnikiem jest więc osoba fizyczna czy też przedsiębiorca bądź osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa taką zdolność przyznaje, wówczas domniemywa się, że głównym ośrodkiem podstawowej działalności jest miejsce zamieszkania tj. pobytu, prowadzenie działalności gospodarczej lub jej siedziba.

Co się dzieje z kredytem podczas wojny w przypadku kredytobiorcy bezpośrednio dotkniętego skutkami konfliktu.

Niestety tutaj nie przewidziano rozwiązań adekwatnych do okoliczności towarzyszących osobom, które straciły w czasie wojny bliskich, domy, całe dobytki życia, bowiem banki tak naprawdę oferują zawieszenie spłaty kredytu np. na okres 6 miesięcy lub restrukturyzację kredytu. Oczywiście, że takie rozwiązania nie zmieniają w żaden sposób sytuacji ekonomicznej osób pozbawionych wszystkiego także pracy, którą wykonywali do tej pory, która stanowiło ich źródło utrzymania.